Nová naděje?

Tak bych asi nazvala knihu, která se mi nedávno dostala do rukou. Jedná se o KRONIKU SIL TEMNOT, jejíž autorem je Petr Janečka, mladý student střední umělecké školy a, jak jinak, můj spolužák. Ale o čem vlastně kniha, jako taková, je? Jelikož ze zadní strany ani uvnitř není žádná anotace (díky moc Petře), tak jsem musela jít hledat někam jinam, přesněji na jeho autorské stránky, kde není sice klasická anotace, ale je tam aspoň ve zkratce popsaný děj.

přední strana

Autor: Petr Janečka

Grafická obálka: Petr Janečka

Rok vydání (ČR): 2016

 

Paolo, jakožto adoptovaný mladý následovník trůnu země Silty, se dostane do problémů s duchovními silami. Nevědomky tak do všeho zaplete i svou nevlastní sestru princeznu Lianézii, vlastního bratra Philla a Mr. Hita, moudrého učitele a šiřitele víry ve všemocného Tvůrce. Ti se snaží Paola najít, a hledání je zavede až na Černé hory, nacházející se daleko na severu. Všechny tyto drobné problémy vyústí až ve velkou bitvu v lese mezi Siltou a nepřátelskou agresivní zemí Pelgramonem. Jestli se podaří najít Paola a dosadit ho na trůn, to se dozvíte v knize.

Ani nevím, kde bych měla začít. Zřejmě začnu tím, co jako první na knize uvidím, čili obálkou a celkovým grafickým zpracováním. Obálka je velmi zajímavě zpracovaná, jediným její problémem je ztížená čitelnost názvu. Autor chtěl nahodit už na obálce to tajemno, ale tím si trochu zhoršil první dojem. Když knihu otevřeme najdeme v ní spoustu autorových obrázků, což je pro mě jedno velké plus. Ovšem mají i své větší mínus, a to, že se na nich nacházejí různé šmouhy nebo jemné čárečky, které kazí dojem z jinak velmi příjemné kresby. Vezmu-li si do parády text a celkové usazení, font, nadpisy a velikost, tak tam tolik kritická nebudu. Font byl zvolen tak, aby se četl dobře a čtenář nemusel každé slovo luštit. Malinkým detailem, které ho si nemusí nikdo na první pohled hned všimnout jsou nadpisy kapitol, které jsou zřejmě napsané nějakým gotickým fontem. To by ani tak nevadilo, ba dokonce mi to přijde, jako super nápad, ale pro příště bych jej trochu zvětšila. Je fajn, že je to jiným fontem, ale i tak to je v poměru k textu trošku malé.

Nyní se dostávám k trochu zapeklitějším částem knihy. Jelikož se s autorem znám, tak trochu vím charakteristiku některých postav a celkově prostředí než jakýkoliv běžný čtenář. Místo, kde se příběh odehrává je opravdu velmi propracované a je to zase něco nového, co jsem zatím nikde nečetla (nebo si nejsem vědoma). Celý kontinent Drop je tak dokonale promyšlený, neskutečně komplikovaný a je jen zázrak, že se tam někdo neztratil. Mohla bych se pokusit nějak přiblížit teorii tohoto světa, ale obávám se, že bych se do toho akorát zamotala. Co se týče postav, tak ty jsou taky hodně promyšlené a každá má svou minulost, která ji provází po celý zbytek života. Říkáte si, že je to v každé knize. No v podstatě je, ale ne vždy se to autorovi podaří u prvotiny, takže za tohle má Petr můj obdiv.

A teď snad ta poslední a pro mě celkem těžká část, hodnocení obsahu knihy. Nechci knihu teď úplně potopit nebo tak, ale určitě věci mi na knize nesedly. Neskutečně rychlé měnění se pohledů různých lidí je jdou z nich. Málokomu se to podaří napsat knihu z pohledu několika osob a nebije se mu to. A ještě méně je knih prvotin, kde se toto povedlo. Myslím, že s tímhle má někdy problém i spisovatel, který už má nějakou tu knihu vydanou. Příběh, kde hlavními postavami jsou Paolo, Lianézie a Phill, je velmi zajímavý, ale i přesto mám pocit, že je dost plytký a některé pasáže úplně zbytečné, příklad je popsání jednoho děje v pohledu dvou osob, které sice nebyly na stejném místě, ale v podstatě se nedozvídáme nic nového nebo zajímavého. Pár kiksů se taky najde ve stavbě věty nebo opakování slov, ale to jsou malé drobnůstky, které mě spíše pobavili než naštvali.

Knihu jsem přečetla poměrně rychle, na to že je škola, a zařadila bych ji mezi milé odpočinkové knihy. Jen je to trochu problém číst po něčem, jako je Plíseň od Siri Pettersen. Kniha se mi i přes veškeré mé výhrady líbila a dávám ji 3,5*/5*.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: