Co je pravda? A co lež?

big_posledni-nadech-XCW-249785

Autor: Lucy Clarke

Originální název:  A single breath

Grafická obálka: Jakub Karman

Nakladatelství: Grada (Cosmopolis)

Rok vydání (ČR): 2015

Počet stran: 304

Devětadvacetiletá Eva několik měsíců po svatbě zjišťuje, že její manžel Jackson nebyl tím, kým tvrdil, že je, a uvědomuje si, že se zamilovala do muže, kterého vlastně vůbec neznala…
Eva je vdaná pouhých deset měsíců, když její manžel Jackson při jednom ze svých rybářských výletů tragicky zemře. Jeho tělo však není nalezeno…
Sklíčená Eva se rozhodne vzít si dlouhou dovolenou a odhodlá se k návštěvě Jacksonovy rodiny v Tasmánii, s níž se do té doby nikdy nesetkala. Doufá, že budou truchlit společně a že se tím její zármutek zmírní. Místo toho však zjistí, že muž, kterého tak hluboce milovala, byl ve skutečnosti někým úplně jiným.
Jacksonův otec a bratr jí postupně odhalí Jacksonovu temnou minulost i dávné události jejich rodiny. Eva s hrůzou zjišťuje, že jejich manželství bylo postaveno na podvodu. Že vše byla jedna velká lež… Dokáže jít Eva dál, nebo ji lži jejího manžela budou pronásledovat navždy?
„Myslela na Jacksona v mrazivém moři, za ním stál stín jeho minulosti, pozůstatek rozhodnutí, které kdysi učinil. Uvědomila si, co všechno se může změnit posledním nádechem…“

Tahle kniha mě na první pohled zaujala svou obálkou. Je jednoduchá a myslím, že zcela 19837480vystihuje atmosféru, která se v knize nachází. V prologu se dozvídáme, že Jackson, Evin manžel, spadl z útesu do vody. Další ráno se Eva prochází po břehu, kousek od místa kam šel Jackson rybařit. Potká pár lidí, kteří jí říkají, že někdo spadl dolů. Podle popisu se dovtípila, že to mohl být Jackson. Policie už začala pročesávat okolí, ale kvůli počasí museli pátrání odvolat. Eva se rozhodne letět do Tasmánie, odkud Jackson pocházel. Tam se seznámí s jeho otcem a bratrem, ovšem to co se tam dozví je pro ni naprosto šokující a neví čemu má věřit, svému manželovi Jacksonovi, jeho bratrovi Saulovi nebo svému instinktu? Dlouho přemýšlí, co je pravda, co je lež. Celý děj se komplikuje a obzvláště na konci, kde se stane něco naprosto nečekaného, co jsem naprosto netušila. Jelikož tuto knihu nikdo ze třídy nečetl a já o tom chtěla někomu říct, padla za oběť moje spolužačka. Když jsem se blížila konci, tak jsem ji popisovala co se tam děje a byly jsme na tom obě naprosto stejně, šokovaně. Pro nás dvě naprosto nečekaný konec.

Od první chvíle jsem se s Evou sžila a měla jsem pocit, že ten příběh prožívám s ní. Byla mi i celkem sympatická, co se nedá říct o Jacksonovi. Ten mi přišel jako slizký had, kterého je třeba se zbavit, protože myslí jen na svůj prospěch a svoje dobro, i když tvrdí opak. Další velmi sympatickou osobou mi byl Saul, který se, i přes veškeré neshody s bratrem, postaral o Evu, když přijela do Tasmánie, což na něm obdivuji, že pomohl ženě, kterou vůbec nezná. Celkově bych postavy hodnotila velmi kladně, naprosto přesně si dokážu představit, že někoho jako je Jackson potkám na ulici, v podstatě takových „Jacksonů“ j34863019e na světě opravdu hodně.

I přesto, že se nejedná o fantasy knihu s novým vymyšleným světem, je zde vymyšlený ostrov Wattleboon, který se inspiroval existujícím ostrovem Bruny, který se nachází u jižního pobřeží Tasmánie. Autorka sama tento ostrov navštívila a učaroval ji natolik, že se rozhodla jeho prostředí a přírodu použít v jejím románu. Nevím jestli se mi někdy poštěstí navštívit Tasmánii, ale pokud ano, chtěla bych se podívat na to místo, kde se odehrává, jelikož mi to místo přišlo naprosto kouzelné.

Kniha se mi neskutečně moc líbila, a ten konec byl opravdu něco, a proto dávám kouzelných 5*/5*. Moc děkuji nakladatelství Cosmopolis za zaslání. Knihu si určitě kupte (ZDE) a přečtěte, stojí to za to.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: