Trochu netradičně #01

Zdravím Vás všechny knihomolky a knihomolové, co právě teď čtete tyto řádky. Je to už nějaký ten pátek, co jsme byla v Galerii výtvarného umění v Ostravě na výstavě Abstraction – Création. Měli jsme ve škole napsat recenzi na jakoukoliv výstavu a řekla jsem si, že se o to s Vámi podělím. Do této nové rubriky budou vycházet příspěvky jednou za čas a pokud bude nějaká zajímavá výstava nebo vernisáž. Tak se hezky a pohodlně posaďte, vezměte si hrnek teplého nápoje a můžete se pustit do čtení. 😉

____________________________________________________________________________________________

Třicet autorů, třicet děl, zhruba tři techniky a jedno hlavní téma. Abstrakce. I takto by se dala popsat výstava v Domě umění v Ostravě, kterou jsem společně se spolužačkou navštívila 24. března. Výstava nesla název ABSTRACTION – CRÉATION, což bylo i jméno jedné z nejdůležitějších a největších mezinárodních skupin, které sdružovaly umělce abstraktního a geometrického ražení. Skupina vznikla v Paříži roku 1931 iniciativou belgického malíře a sochaře Georgese Vantongerloo, holandského architekta, malíře a teoretika Théa van Doesburga a francouzského malíře Auguste Herbina. Hnutí vyniklo z potřeby teoretického zakotvení abstraktního umění a propagace jeho výsledků. Na výstavě byli mimo jiné i autoři jako Taró Okamoto, František Foltýn či František Kupka. Nejvíce mě však zaujal obraz výše zmíněného Františka Kupky, Antiona Pevsnera a Hanse Erniho. Tito tři autoři zde byli zastoupeni následujícími obrazy. Výstava se mi opravdu líbila a klidně bych se na ni šla podívat ještě jednou a výstava by mi dala zase něco jiného či něco nového. I když je abstrakce jeden z nových uměleckých směrů a je tak málo chápaný, myslím si, že by ji měl dát každý šanci.

 

 

 

František Kupka – Abstrakce

Na tomto obraze se mi nejvíce líbí ta čistota provedení a čistota linky a okrajů jednotlivých hranatých tvarů. Zaujalo mě, jak je vzor komponován na střed papíru a je „uzavřen“ do podlouhlého obdélníku na výšku. Na obrazu se mi dále líbí i to, že z něj ani z názvu, jednoznačně nevyplývá přesně daný tvar obraz, čili že není přímo dané tak, teď nakreslím postavu, tak na obrazu bude reálná postava vykonávající nějakou činnost či bude zachycena v tzv. monmentce. Každý divák si při pohledu na obraz může představit v podstatě, co chce, a myslím, že bude-li chtít zjistit něco víc o obrazu a bude nejen jej, ale i autora, vč. jeho stavu, ať duševního nebo fyzického, a doby, ve které žil zkoumat, možná se mu podaří zjistit i co přesně se skrývá za tímto obrazem.

JTO71b252_6117_Frantisek_Kupka_Abstrakce_kolem

 

Hans Erni – Spirála

Na tomto obrazu mě hned upoutala ta temná barevnost v kombinaci s bílou linkou. Evokuje to ve mně pocit noci a snění, kdy se za zavřenými víčky spáče odehrávají nejrůznější podivnosti a mnohdy se to odehrává pouze v neurčitých tvarech a linkách. Vlnovky, které se nacházejí na dvou přímkách, mi hodně připomínají sinusoidy, jež můžeme znát z matematiky. Tyto sinusoidy mají „výplně“ v podobě rovných čar, které díky křížení vytvářejí u diváka pocit trojrozměrného tělesa, i když se ve skutečnosti jedná jen o dvojrozměrný, plošný, objekt.

JTO71b250_4710_hans_erni_spirala_1936_serigraf

 

Antoine Pevsner – Zrození vesmíru

Další obraz, který mě na první pohled zaujal svou barevností je Zrození vesmíru. Upoutala mě hlavně ta krvavá barva, která v podstatě dominuje obrazu. Podle názvu si můžeme představit v obrazu vesmír, i když je to v některých ohledech dosti složité. Osobně v obrazu vidím prstence jakési planety ve smyšleném vesmíru, ale můžu se taky plést. Celkovou kompozici rudého, a místy až černého vesmíru, podtrhují tenké a lehce naznačené světlé, a ba dokonce i bíle, rovné linie, které mi připomínají odkvetlé květy pampelišky, jejíž semínka se ve větru rozlétají do všech stran a šíří tak svůj druh, jako lidé.

JTO71b254_6122_Antoine_Pevsner_Zrozeni_vesmiru.jpg

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Web Wordpress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: